تاریخ انتشار :شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶
جالب است ۰

مانور اتکایی امین در بازار رقابتی

ترکیب هیات مدیره مشخص شد
بیمه ای اتکایی امین را باید در زمره شرکتهایی دانست که منابع حاصل از درآمد خود را در سال های اخیر در سرفصل مطلوبی به کار گرفته است؛ سرفصلی به نام افزایش سرمایه.
مانور اتکایی امین در بازار رقابتی
به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین و به نقل از رازپول، بیمه اتکایی امین از جمله شرکت هایی است که از سال 1396 روند افزایش سرمایه را همواره در دستور کار داشته و سرمایه خود را اخیرا به 390 میلیارد تومان رسانده است. هرچند که این سرمایه در مقایسه با مقیاس جهانی و تبدیل آن به دلار سرمایه ی با اهمیتی به شمار نمی رود و بیمه اتکایی امین در میان شرکت های بیمه اتکایی رتبه هفتم را دارد اما نگاه مدیریتی و سهام داران این مجموعه به ضرورت افزایش سرمایه برای گسترش برنامه های کسب و کار در راستای برنامه های استراتژیک نگاهی عمیق و مثبت به عملکرد این شرکت است. از سوی دیگر سرمایه این شرکت در میان شرکت های بیمه ای داخلی نیز به صورت مناسبی ترمیم شده است. بنابراین هرچند که رقبای جدیدی در حال تولد در بازار بیمه ای کشور در بخش اتکایی هستند اما به نظر می رسد که برنامه افزایش سرمایه که جزء لاینفک برنامه های مدیریتی این شرکت در سال های اخیر است دست بیمه اتکایی امین را برای مانورهای رقابتی بازگذارد.

قطعا افزایش سرمایه این شرکت بیمه ای می تواند سهم نگهداری آن را تحت تاثیر قرار دهد و کسب پرتفوی مناسب تاثیر مستقیم در سرفصل حقوق صاحبان سهام دارد .

نسبت خسارت حدود 16درصد این شرکت بیمه ای نشان می دهد در شرایطی که بازار بیمه ای کشور از وجود نرخ های غیرفنی رنج میبرد و راه علاج آن تاسیس بازار متشکل بیمه ای عنوان شده اما اکچوئری و انتخاب صحیح ریسک در این شرکت بیمه ای در راس هرم سطح کسب و کار قرار دارد.  

از سوی دیگر اتکایی امین از جمله شرکت هایی است که از کفایت ذخایر مطلوبی برخوردار است و روند ذخایر این شرکت در سال های اخیر که به 247 میلیارد تومان رسیده است موید این نکته است.بیمه اتکایی امین در گزارشات سه ماهه خود اذعان دارد که ذخایر خود را با IBNR بالغ بر 35 درصد لحاظ کرده است.


استراتژی های مالی این شرکت که ریسک های خود را با دقت انتخاب می کند جمع حقوق مالکانه صاحبان سهام را به 689 میلیارد تومان رسانده که بیش از یک برابر سرمایه است.

بازیافت خسارت ها در کنار حق بیمه تولیدی که دوبرابر افزایش یافته است سبب افزایش سود شناسایی شده در سه ماهه منتهی به آخر آذرماه سال جاری به مبلغ 78 میلیارد تومان شده است.

درآمد 938 میلیارد تومانی این شرکت اتکایی از سرمایه گذاری در اوراق بهادار و سپرده بانکی رویداد با اهمیت دیگری در وضعیت درآمدی این شرکت است.

مدیرعامل بیمه اتکایی امین در جلسه مجمع اخیر این شرکت برای بررسی عملکرد سال مالی منتهی به 31 شهریور امسال اذعان کرده است که در سال مالی 1399 با انتخاب ریسکهای مناسب و مشارکت در ریسکهای ملی، حق بیمه قبولی خود را با رشد 34 درصدی نسبت به سال مالی قبل محقق نماید، که این میزان رشد متناسب با رشد حق بیمه صنعت بوده است. همچنین شرکت نسبت خسارت قابل قبولی معادل 42 درصد را داشته است.

بیمه اتکایی امین هماهنگی کاملی با معاونت اتکایی بیمه مرکزی داشته و در پذیرش ریسک و قراردادهایی که بیمه مرکزی در آن بعنوان لیدر حضور دارد، مشارکت می نماید. همچنین شرکت بیمه اتکایی امین از پشتوانه قوی ذخایر خسارتهای معوق برخوردار بوده و با تائید هیأت مدیره و براساس مجوز دریافتی از بیمه مرکزی ج.ا. ا. ، ذخیره خسارت معوق سال مالی منتهی به 31 / 06 / 1399  که بر اساس خسارتهای معوق به روز شده محاسبه گردیده است و با احتساب IBNR به میزان 35% که بالاترین احتساب IBNR  در کل صنعت بیمه می باشد را در حساب های خود لحاظ نماید.
 

وی اظهار امیدواری کرد که با ریسک پذیری فنی و هماهنگی با بیمه مرکزی و سهامداران بزرگ بیمه ای شرکت و ذخائر شرکت که دارای بهترین وضعیت در کل صنعت بیمه کشور (ذخیره خسارت معوق نزدیک به سه برابر حق بیمه قبولی شرکت) می باشد، سال آینده نیز این شرکت بتواند رشد و شکوفایی بیشتری داشته باشد. این شرکت توانست با انتخاب بهترین روش سرمایه گذاری، بدون ایجاد شرکتهای زیرمجموعه و با بکارگیری حداقل نیروهای انسانی (تعداد پرسنل در پایان سال 18 نفر با میانگین سنی 38 سال) بهترین بازدهی سرمایه گذاری به میزان 29% را از تاریخ تأسیس تا کنون بدست آورد. شایان ذکر است سود خالص شرکت 117% (معادل 1،070،042 میلیون ریال) نسبت به سال مالی قبل افزایش داشته است.


لازم به ذکر است که سپرده های ارزی با منشاء داخلی شرکت در پایان سال مالی طبق بخشنامه شماره 99/500/115634 مورخ 26 / 08 / 1399  بیمه مرکزی با نرخهای 110،000 ریال به ازاء هر دلار و 129،000 ریال به ازاء هر یورو تسعیر گردیده است. شرکت بیمه اتکایی امین فاقد هرگونه بدهی به سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی می باشد. در خصوص دستور جلسه مصوبات ذیل به اتفاق آرا به تصویب سهامداران رسید.

صورت های مالی شرکت برای سال مالی منتهی به  31 / 06 / 1399 به تصویب رسید. مبلغ 365 ریال به ازای هر سهم برای سود نقدی سهامداران (85 درصد سود قابل تقسیم) تصویب و مقرر گردید بر اساس قانون تجارت به سهامداران پرداخت گردد. این میزان سود بالاترین میزان تقسیم سود در صنعت بیمه کشور بوده است. سود سهامداران حقیقی از تاریخ 30 / 11 / 1399 از طریق کلیه شعب بانک ملی قابل پرداخت خواهد بود. با توجه به اینکه شرکت موظف به رعایت کلیه آیین نامه ها و بخشنامه های ابلاغی بیمه مرکزی می باشد و بندهای اصلی مندرج در گزارش حسابرس محترم نیز به این موضوع اشاره می نماید، لذا مجمع تکلیف خاصی مقرر ننموده است.
در پایان کلیه سهامداران حاضر در جلسه و نمایندگان قانونی آنان از عملیات فنی و مالی شرکت در سال مالی منتهی به 31 / 06 / 1399 اظهار رضایت نموده و از مدیرعامل، هیات مدیره و کارکنان شرکت قدردانی کردند.
سپس در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده که ساعت 16 برگزار گردید، نسبت به انتخاب اعضای اصلی و علی البدل هیئت مدیره با رأی گیری از سهامداران اقدام گردید که در نتیجه شرکت های سهامی بیمه ایران، توسعه کسب و کار سبا ، شرکت بیمه آسیا ، شرکت بیمه دانا و سرمایه گذاری های خارجی ایران به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره انتخاب گردیدند .شرکت های بیمه البرز و سرمایه گذاری صبا تأمین نیز به عنوان دو عضو علی البدل هیاًت مدیره انتخاب شدند.

 
https://sarmayegozarionline.ir/vdcb0wbz.rhb0spiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

پیش بینی شما از شاخص بورس تا انتهای سال
بیش از دو میلیون
کمتر از دو میلیون
آخرین عناوین