تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۵
جالب است ۰
وقتی در مورد انتقال انرژی شرکت های نفت و گاز فکر می کنیم، مقداری خوش بینی محتاطانه وجود دارد. بسیاری از فعالان زمانی جشن گرفتند که دادگاه هلندی به شل دستور داد تا اقدامات اقلیمی خود را افزایش دهد، یا زمانی که اکسون موبیل و شورون رو در روی سهامداران فعال آب و هوا قرار گرفتند. ادامه مطلب را در یادداشتی از دکتر اسدالله غلامپور، صاحب نظر در حوزه انرژی دنبال میکنیم...
جايگزينی (انتقال) انرژی های تجدیدپذیر از حرف تا عمل
دکتر اسدالله غلامپور
وقتی در مورد انتقال انرژی شرکت های نفت و گاز فکر می کنیم، مقداری خوش بینی محتاطانه وجود دارد. بسیاری از فعالان زمانی جشن گرفتند که دادگاه هلندی به شل دستور داد تا اقدامات اقلیمی خود را افزایش دهد، یا زمانی که اکسون موبیل و شورون رو در روی سهامداران فعال آب و هوا قرار گرفتند. کلیه اخبار مثبت در میان همه صحبت‌ها درباره بی‌عملی شرکتهای نفتی، این تصور را تقویت می‌کند که با وجود تمایل قابل‌توجه و غیرقابل انکار، به نظر می‌رسد یک انتقال طولانی‌مدت در جریان است.
استدلال خوش بینانه به این صورت است که بازیگران سوخت فسیلی به طور فزاینده ای تحت فشار هستند تا خود را به عنوان شرکای قانونی در انتقال انرژی تثبیت کنند. اعتراضات شهروندان در بسیاری از نقاط جهان نشان می دهد که احساسات عمومی به سرعت در حال تبدیل شدن به اعتراض به منابع آلاینده انرژی است. در حالیکه سرمایه گذاران دولتی و خصوصی به طور یکسان در حال بیرون کشیدن پول از شرکت های سوخت فسیلی هستند تا از خطر دارایی‏های سرگردان جلوگیری کنند.
علاوه بر این، تولید برق تجدیدپذیر اکنون ارزان‌تر از انرژی مبتنی بر سوخت‌های فسیلی موجود و جدید است. بنابراین برای هر شرکت سوخت فسیلی که می‌خواهد به فعالیت خود ادامه دهد، تغییر جهت به سمت انرژی‌های تجدیدپذیر راهی منطقی به‌نظر می‌رسد.
بیایید به تمام روش هایی که شرکت های نفت و گاز به این تحولات واکنش نشان می دهند، نگاه کنیم. بسیاری از آنها، نام و نام تجاری خود را تغییر داده اند تا نشان دهند که انتقال انرژی اکنون در اولویت است. آنها همچنین در مطبوعات سر و صدا می کنند و تعهدات خود را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اعلام می کنند. برخی حتی صفر خالص دی اکسید کربن را هدف قرار می دهند! حتی اگر کسی از در نظر گرفتن این اظهارات تردید داشته باشد، باید پذیرفت که چند شرکت واقعاً برای انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کرده اند. اکثر شرکت‌های بزرگ نفت و گاز یا برق تجدیدپذیر خریداری کرده‌اند، یا ظرفیت‌های تجدیدپذیر نصب کرده‌اند و یا شرکت‌های انرژی تجدیدپذیر را خریداری کرده‌اند و در نهایت سرمایه‌گذاری‌های تجاری انرژی تجدیدپذیر خود را ساخته‌اند.
 
برخی از شرکت‌ها مانند Repsol،Shell  و TotalEnergies  حتی پاداش مدیران را به اقدامات کاهش دی اکسید کربن، مرتبط می‌کنند. آیا همه اینها به یک روند مثبت اشاره نمی کند؟ شواهد جدید از گزارش وضعیت جهانی انرژی‏های تجدیدپذیر در سال 2021 تصویر کاملاً متفاوتی را نشان می دهد. اول از همه، این تصور نادرست است که شرکت های نفت و گاز فشار زیادی را برای تغییر احساس می کنند.
ده سال پیش، شرکت بزرگ نفت و گاز BP خود را از «بریتیش پترولیوم» به «فراتر از نفت» تغییر نام داد تا نشان دهد که چقدر در مورد انتقال انرژی جدی است. این روند در میان بسیاری از شرکت‌های دیگر آغاز شد و منجر به یک دهه تغییر نام، تعیین هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و صحبت‌های کلی در مورد انتقال تجارت نفت و گاز شد.
اما یک مورد جدی و البته غیرمعمول شرکت Ørsted است (قبلاً نفت و گاز دانمارکی بود) که نشان می‌دهد وقتی یک شرکت نفت و گاز فراتر از تغییر نام تجاری می‌رود و به یک بازیگر بزرگ در انرژی تجدیدپذیر (عمدتاً باد فراساحلی تبدیل می‌شود) وجود دارد. با این حال، به نظر می‌رسد که اکثر شرکت‌های دیگر همچنان راحت هستند که مسئولیت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را تا زمانی که ممکن است به تعویق بیاندازند.
واقعیت همانطور که در گزارش وضعیت جهانی انرژی های تجدیدپذیر 2021 (GSR 2021) نشان داده شده است این است که سهم سوخت های فسیلی در مصرف انرژی جهانی در دهه گذشته به سختی تغییر کرده است.

                                                                             (نمودار)
این سؤال مطرح است که این شرکت‌ها واقعاً تا چه حد فشار را برای تغییر نحوه تجارت خود احساس می‌کنند؟ وقتی شهروندان نسبت به تغییرات آب و هوایی نگران می شوند یا به خیابان ها می آیند و علیه خطوط لوله اعتراض می کنند، این امر مجوز اجتماعی شرکت های نفت و گاز را برای فعالیت تضعیف می کند. به طور مشابه، وقتی سرمایه گذاران نهادی و آژانس های رتبه بندی اعتباری رأی اعتماد خود را به نفت و گاز لغو می کنند، این برای تجارت خوب نیست. باید پذیرفت که  صنعت نفت و گاز از حمایت قابل توجهی از سوی دولتها برخوردار است، که به کاهش چنین ضرباتی کمک می کند.. GSR 2021 نشان داد که یارانه سوخت های فسیلی در سال 2019 نزدیک به 500 میلیارد دلار بوده است، درحالیکه سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر در سال 2020 حدود 300 میلیارد دلار بوده است.
مفاد پیمان‌های تجاری بین‌المللی مانند معاهده منشور انرژی از صنعت سوخت‌های فسیلی با هزینه بخش انرژی‌های تجدیدپذیر محافظت می‌کند، و از آنجایی که چندین شرکت نفت و گاز در انجمن‌های صنعتی که علیه اقدامات آب و هوایی فعالیت می‌کنند، عضویت دارند، وضعیت موجود به راحتی حفظ می‌شود. همه اینها انگیزه کمی برای انتقال است. اهداف پیچیده و ارزش آنها مشکوک است. موج اهداف انتشار صفر خالص دی اکسید کربن در سال 2050 در میان شرکت‌های نفت و گاز می‌تواند امیدوارکننده به نظر برسد، اما به نظر می‌رسد شکل دیگری از شستشوی سبز باشد. تا پایان سال 2020، شرکت‌های بزرگ اروپاییBP، Eni، Equinor، Repsol،  Shell و TotalEnergies همگی اهداف انتشار خالص صفر دی اکسید کربن، را برای سال 2050 اعلام کرده بودند. با این حال، فقدان یک تعریف یکسان برای هدف صفر خالص، منجر به تفاوت‌های گسترده در پوشش و هدف و یا آرزو، شده است. به عنوان مثال، در حالی که BP،  Eni و Equinor متعهد به کاهش مطلق در انتشار گازهای گلخانه ای هستند، Repsol،Shell  و TotalEnergies قصد دارند بجای آن، شدت انتشار آلایندگی خود را کاهش دهند. اهداف مبتنی بر شدت، به میزان انتشار در هر واحد انرژی اشاره دارد، به این معنی که می توان به سادگی با افزایش سهم تولید کم کربن، بدون نیاز به کاهش تولید سوخت فسیلی، به آنها دست یافت.حتی اگر یک شرکت به هدف انتشار گازهای گلخانه‌ای مبتنی بر شدت دست یابد، این لزوماً به این معنی نیست که آنها انتشارات خود را به طور مطلق کاهش داده اند.
چنین اهدافی باعث می شود تا اقدامات نیمه تمام برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای انجام شود. به عنوان مثال، شورون، اکسون موبیل و شل (که همگی دارای اهداف کاهش انتشار بر اساس شدت هستند) با امضای قراردادهای PPA بلندمدت با شرکت های انرژی تجدیدپذیر، شروع به تأمین برق تجدیدپذیر برای تأمین انرژی عملیات نفت و گاز خود کرده اند. این حرکتی است که شدت انتشار آلایندگی آنها را کاهش می دهد، اما ممکن است تأثیر زیادی بر انتشار مطلق آلاینده ها از سوی آنها، نداشته باشد. به طور مشابه، شل در اوایل سال 2021 فاش کرد که به اکتشاف و تولید نفت و گاز بسیار بیشتر از انرژی‌های تجدیدپذیر متعهد شده است. از سوی دیگر، بریتیش پترولیوم که هدف کاهش انتشار مطلق دارد، در سال 2020 اعلام کرد که قصد دارد تولید نفت و گاز را تا سال 2030 به میزان 40 درصد از سطح سال 2019 کاهش دهد. ما حتی نمی دانیم که شرکت های نفت و گاز واقعاً چقدر در انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می‏کنند، اما می دانیم که تقریباً هیچ است. اکثر شرکت‌های نفت و گاز با اهداف خالص صفر نیز اهداف روشن و مستقیمی برای انرژی‌های تجدیدپذیر دارند، که در آن‌ها زمینه کمتری برای اصطلاحات گیج‌کننده وجود دارد. به عنوان مثالBP  قصد دارد تا سال 2030، 50 گیگاوات تولید کند، TotalEnergies  قصد دارد تا 2025، 35 گیگاوات ظرفیت انرژی تجدیدپذیر نصب کند، Eni  و Repsol هر دو 15 گیگاوات تا سال 2030، Equinor 12-16  گیگاوات تا سال 2035 را هدف قرار داده اند. جاه طلبی چنین اهدافی معنی ندارد مگر اینکه این شرکت ها واقعاً با در دست داشتن پول، کار را شروع کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌های نفت و گاز هنوز برای تنوع بخشیدن به انرژی‌های تجدیدپذیر تردید دارند و تمایل بیشتری به حفاظت از کسب‌ وکارهای اصلی خود دارند. از ميان هفت شركت بزرگ نفتی، شرکت Eni تنها شرکتی بود که دقیقاً، میزان هزینه های خود را برای انرژی های تجدیدپذیر در صورت مالی خود گزارش کرده است. بقیه شرکت ها یا این هزینه ها را در دسته های «کم کربن» یا « محیط زیست» (بدون توضیح اینکه این دسته بندی ها شامل چه چیز دیگری می شود) ادغام کرده، یا آن را در ذیل هزینه های تولید برق دسته بندی کردند که طبیعتاً شامل تولید مبتنی بر سوخت فسیل نیز می شود. بدیهی است که برای انجام این انتقال مصرف سوختهای فسیلی به انرژی های تجدیدپذیر، موارد بسیاری باید تغییر کند. حمایت دولت از سوخت های فسیلی باید برچیده شود. اهداف کاهش مطلق انتشار گازهای گلخانه ای باید به یک هنجار تبدیل شود. شرکت های نفت و گاز نیاز به تخصیص مجدد سرمایه قابل توجهی برای رفع شکاف سرمایه گذاری در انرژی های تجدیدپذیر دارند، به ویژه در بخش هایی مانند انرژی زمین گرمایی و نیروی باد فراساحلی که فرصت هایی برای انتقال مهارت های فنی وجود دارد. تا آن زمان، حفظ خوش بینی در مورد انتقال آنها دشوار خواهد بود.
 
منبع : Chetna Hareesh Kumar
 
https://sarmayegozarionline.ir/vdcgnt97.ak93t4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما