تاریخ انتشار :سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۵۲
جالب است ۰
معاون وزیر صمت گفت: تا پایان آذرماه، ۵۸ میلیارد یورو تعهد ارزی صورت گرفته که ۴۰ میلیارد یورو از آن ایفا شده است که از این رقم ۳۶ میلیارد یورو از سوی تولیدکنندگانی که صادرات هم انجام می‌دهند، محقق شد.
۱۸میلیارد یورو از تعهدات ارزی باقی مانده است
به گزارش پایگاه خبری سرمایه گذاری آنلاین،نشست بررسی مشکلات و دغدغه‌های صادرکنندگان به همت معاونت کسب‌وکار اتاق ایران و با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه، مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، سرپرست اداره صادرات بانک مرکزی و جمعی از صادرکنندگانی که طی سال‌های اخیر به عنوان برگزیده روز ملی صادرات انتخاب شدند، برگزار شد.

محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس کمیته ارزی در این نشست، با بیان این نکته که در مراسم روز ملی صادرات که نشستی رسمی است، نمی‌توان آن‌طور که باید، دغدغه‌ها و مشکلات را تشریح کرد و انتظار حل آن را داشت، تصریح کرد: بنابراین تصمیم گرفته شد تا نشست‌هایی را برگزار و در چارچوب آنها به صورت فنی‌تر مسائل را مطرح و بررسی کنیم.

به باور این فعال اقتصادی معیشت مردم و بهبود زندگی آنها ارتباط غیرمستقیمی با صادرات دارد. اگر به این رابطه توجه داشته باشیم، پس باید به لشکر صادرکنندگان بها داده و برای رشد و تسهیل فعالیت آنها برنامه‌ریزی کنیم. لازمه رونق تولید، توسعه صادرات است، هرچند این نکته همچنان در بین مسئولان نهادینه نشده است.

او به افزایش بهای ارز طی چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: گرچه این تشدید قیمت موجب گرانی‌ها شد؛ اما ظرفیتی به وجود آورد تا بتوانیم صادرات را رشد دهیم. حدود 40 میلیارد دلار صادرت انجام شد و این نشان داد ما می‌توانیم بدون اتکا به فروش نفت، سطح درآمدهای ارزی خود را افزایش دهیم.

انصاری مثالی از وضعیت امروز و دیروز کشورهای آسیایی نظیر کره‌جنوبی، مالزی، ترکیه و غیره زد. او گفت: صادرات سالانه مالزی بین 200 تا 260 میلیارد دلار است و این رقم با جمعیتی برابر با 30 میلیون نفربه دست آمده است؛ آیا توان مردم مالزی از ما بیشتر است؟ همین موضوع درباره ترکیه هم وجود دارد. این کشورها پیش از آنکه صادرات را برای خود به عنوان یک اولویت درنظر بگیرند، تنها حدود 3 تا 4 میلیارد دلار صادرات داشتند. چگونه آنها به این حجم از صادرات رسیدند؟

رئیس کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: مکانیسم توسعه، مکانیسم حمایت از صادرات است. همه ما باید به این پرسش پاسخ دهیم که آیا ایرانیان استحقاق رسیدن به 600 میلیارد دلار صادرات در یک سال را دارند؟ بله، با توجه به جمعیت و توانی که در این کشور نهفته است، رسیدن به این حجم از صادارت باید اتفاق افتد.

بر اساس اظهارات نایب رئیس اتاق ایران پشتیبانی از صادرات در رقابت‌های جهانی ضروری است و این مسئله در کشورهای پیشرفته اتفاق می‌افتد؛ صادرات از سوی بالاترین مقام اجرایی پیگیری می‌شود و بدون شک این سطح از حمایت‌ها، حضور در رقابت‌های صادراتی را سخت‌تر می‌کند.

ایفای 40 میلیارد یورو تعهد ارزی صادرکنندگان

در ادامه حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت تولید را جنبه مهمی از صادرات عنوان کرد و گفت: از 2100 میلیارد دلار واردات چین، در تولید 700 میلیارد دلار آن پتانسیل داریم که با تقویت توان تولید می‌توانیم سهم صادراتی خود را به این کشور افزایش دهیم.

وی در ادامه آماری از حجم تعهدات ارزی که تا انتهای آذر ایفا شده اند، ارائه داد. بر اساس گفته‌های او در این مدت 58میلیارد یورو تعهد ارزی صورت گرفته که 40 میلیارد یورو از آن ایفا شده و از این رقم 36 میلیارد یورو از سوی تولیدکنندگانی که صادرات هم انجام می دهند، ایفا شده است. بر این اساس 18میلیارد یورو تعهد ارزی باقی مانده است.

صادرات هنوز اولویت تصمیم‌گیران کشور نیست

سیدرسول مهاجر، معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امورخارجه با بیان این مطلب که اغلب کشورهای پیشرفته آسیایی در یک زمان تصمیم گرفتند و روند صادرات خود را متحول کردند، گفت: هیچ‌گاه ایران صادرات محور نبوده و همیشه با تکیه بر درآمدهای نفتی جلو رفته است. حداقل تحریم‌ها ما را مجبور کرد که به ضرورت توسعه صادرات بیاندیشیم. برای رونق و توسعه صادرات باید آن را اصل نظام تصمیم‌گیری خود درنظر بگیریم؛ صادرات باید اصل باشد و نه اینکه برآوردی از نیاز داخل. بدون شک نیاز داخلی سیری‌ناپذیر است و نباید نظام صادراتی خود را بر اساس این نیاز به صورت مداوم تغییر دهیم.

وی با توجه به تجهیز بخش اقتصادی وبسایت وزارت امور خارجه براساس اطلاعات سفارت‌خانه‌های کشور در کل دنیا تصریح کرد: کار در این بخش آغاز شده و پیگیر تکمیل آن هستیم. امیدواریم با نهایی شدن این پروژه امکان کسب اطلاعات به‌روز از وضعیت نیاز بازارهای هدف از طریق این وبسایت برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان فراهم شود.

https://sarmayegozarionline.ir/vdcgxq9u.ak9uz4prra.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما